روش‌های تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر ماشین

روش‌های تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر ماشین

فرو رفتگی روی سپر ماشین، می‌تواند مانند تیری باشد در قلب مالک خودرو. به خصوص اگر ماشین نو یا گران‌قیمت باشد. هر چقدر هم که مراقب خودروتان باشید تا خش روی آن نیوفتد و بدنه آسیبی نبیند، این اتفاق دیر یا زود می‌افتد و متأسفانه از زیبایی ظاهری خودرو می‌کاهد. برخورد با لبه‌ی جدول، برخورد موتور یا ماشین دیگر از عقب با خودرو شما، همیشه یک دلیلی وجود دارد تا سپر خودرو کمی تغییر شکل دهد و زیبایی اولیه را از دست دهد. اما نباید نگران باشید. راه‌های زیادی برای تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر وجود دارد. برای سرویس و نگهداری خودرو همیشه ضروری نیست که به تعمیرگاه بروید. خوشبختانه فرو رفتگی های نه چندان بزرگ را خودتان در خانه، بدون داشتن ابزار خیلی خاص و تخصصی هم می‌توانید رفع کنید.

در این مقاله می‌خواهیم روش‌های تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر با وسایل ساده و دم دست ، و هر نکته‌ای که باید برای این کار بدانید را به شما بگوییم. در پایان هر نکته یا سوالی که برایتان ایجاد شد، حتماً در قسمت نظرات بنویسید.

فهرست مطالب:

 • آیا سپر فرو رفته از ایمنی خودرو می‌کاهد؟
 • روش‌های تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر
 • تعمیر فرو رفتگی سپر در خانه یا تعمیرگاه؟

آیا سپر فرو رفته از ایمنی خودرو می‌کاهد؟

با سپر فرو رفته هم می‌توانید رانندگی کنید. این مشکل نه ربطی به موتور خودرو دارد و نه ارتباطی با سیستم ترمز و دیگر اجزایی که رانندگی به آن‌ها وابسته است. اما سپر فرو رفته و آسیب دیده، در برابر ضربه مقاومت بالایی ندارد. سپر کارش این است که ضربه را جذب کند و نگذارد آسیبی به بدنه خودرو وارد شود. اگر از قبل آسیب دیده باشد، یک تصادف یا ضربه دیگر می‌تواند برای راننده و دیگر سرنشینان خودرو بسیار خطرآفرین باشد.

آیا سپر فرو رفته از ایمنی خودرو می‌کاهد؟

در صورتی که متوجه شدید فرو رفتگی قابل توجهی در سپر خودروتان ایجاد شده است، حتماً اقدام به رفع آن کنید. اگر خودتان نمی‌توانید یا فرصت این کار را ندارید، خودرو را به تعمیرگاه‌ برسانید تا به وضعیت آن رسیدگی شده و فرورفتگی رفع شود.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با انواع رنگ خودرو و مراحل رنگ آمیزی بدنه اتومبیل

 

روش‌های تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر

برای این که خودتان فرورفتگی‌های سپر را تعمیر کنید، نیازی نیست که ابزار خیلی خاصی داشته باشید. وسایل مورد نیاز این کار در همه خانه‌ها پیدا می‌شود. چیزهایی مانند آب جوش، لوله باز کن و سشوار به شما کمک می‌کنند تا از شر این مشکل خلاص شوید. در پایان اگر حس کردید که نتوانستید به خوبی از فرو رفتگی‌های سپر خلاص شوید و همچنان ناراضی هستید، خودروتان را به تعمیرگاه ببرید تا با ابزار حرفه‌ای باقی فرو رفتگی‌ها رفع شوند. صافکاری pdr یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن فرورفتگی بدنه خودرو است.

تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌ها با آب جوش

آب جوش و اندک مقداری چربی به شما کمک می‌کنند تا از شر فرو رفتگی در بدنه خودروتان خلاص شوید. یک کتری یا قابلمه را پر از آب جوش کنید و روی سپر فلزی یا پلاستیکی خودرو بریزید. اگر سپرتان فلزی است کمی زمان لازم دارد تا به شکل اولیه‌اش برگردد. لازم نیست شما کار خاصی بکنید و ممکن است نهایتاً اندکی فرو رفتگی باقی بماند.

اگر سپر پلاستیکی باشد، بعد از ریختن آب جوش، خودتان با دست از پشت به طرف بیرون فشار بدهید تا کم‌کم صاف شود. وقتی تمام تو رفتگی‌ها را رفع کردید و کار که تمام شد، آب سرد بریزید تا به محکم شدن سپر کمک کنید. اگر نگران این هستید که این سرو گرمی‌ها ممکن است به بدنه ماشین و رنگ آن آسیب بزند، باید بگویم که خیالتان راحت باشد چون هیچ اتفاقی برای رنگ ماشین نمی‌افتد چون روکشی روی رنگ ماشین وجود دارد که نمی گذارد از براقی رنگ کاسته شود.

تعمیر فرو رفتگی‌های سپر با لوله باز کن

لوله باز کن دستی علاوه بر این که باعث جریان پیدا کردن آب می‌شود، می‌تواند فرو رفتگی‌های کوچک و متوسط خودروی شما را هم برطرف کند. برای این کار کافی است که کمی آب روی لوله باز کن و فرو رفتگی بریزید و بعد که لوله باز کن به محل مورد نیاز چسبید، آن را رو به عقب بکشید تا سپر ماشین صاف بشود. حتماً از لوله باز کن‌های مناسب سینک استفاده کنید نه آن‌هایی که مناسب حمام هستند.

تعمیر فرو رفتگی‌های سپر با لوله باز کن

استفاده از سشوار و اسپری هوای فشرده

یکی دیگر از راه‌هایی که برای تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر به ذهن می‌رسد، استفاده از سشوار و اسپری هوای فشرده است. برای این کار کافیست که در ابتدا بخش مورد نظر را با بیشترین دمای سشوار خوب داغ کنید. این‌طوری، پلاستیک انبساط پیدا می‌کند. سپس نوبت اسپری هوای فشرده است. روی همان نقطه که سشوار گرفتید را اسپری کنید. سرمایی که به خاطر اسپری ایجاد شده، سپر را منقبض می‌کند و فرو رفتگی بیرون می‌زند.

مطلب پیشنهادی : تیونینگ خودرو چیست ؟ تیونینگ بدنه و موتور ماشین

استفاده از سشوار و اسپری هوای فشرده

استفاده از یخ خشک برای تعمیر فرو رفتگی‌های سپر

یخ خشک در حقیقت یک خنک‌کننده است اما می‌توانید برای رفع فرو رفتگی‌ها هم از آن استفاده کنید. حواستان باشد که این کار را بدون پوشیدن دستکش انجام ندهید چون تماس آن با پوست ضرر دارد. تکه ای یخ خشک بردارید و آن‌قدر روی فرو رفتگی‌ها بمالید تا آخر صدای بیرون آمدن فرو رفتگی و صاف شدن بدنه را بشنوید.

همچنین می‌توانید همانطور که در روش قبلی، اول با سشوار به بخش معیوب حرارت دادید، این‌جا هم همان کار را کنید. اول گرما و سپس استفاده از یخ خشک.

استفاده از یخ خشک برای تعمیر فرو رفتگی‌های سپر

استفاده از جاروبرقی و سطل برای پوشاندن فرو رفتگی سپر

نیروی مکنده به شما کمک می‌کند تا از شر ناصافی‌های خودرو خلاص شوید اما پیدا کردن وسیله‌ای که مکش کافی را داشته باشد متأسفانه خیلی راحت نیست. جارو برقی شما احتمالاً وسیله‌ای است که مکش کافی را دارد و می‌تواند در این مرحله کمکتان کند. اما کمی باید در ظاهر آن تغییر ایجاد کنید تا برای کار شما موثرتر بشود.

مطلب پیشنهادی : آسیب رنگ خودرو – عوامل محیطی و انسانی

در ابتدا ته سطل را سوراخ کنید و سطل را به قسمت فرو رفتگی با چسب نواری بچسبانید. لوله جارو برقی را داخل سطل کرده و جارو را روشن کنید. اگر فرو رفتگی عمق زیادی نداشته باشد، با این روش می‌توانید از شرشان خلاص شوید.

تعمیر فرو رفتگی سپر در خانه یا تعمیرگاه؟

بهتر است برای انواع کارهای تعمیراتی و اصطلاحی، خودرو را به دست نیروهای متخصص بسپارید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر حس می‌کنید این کارها زمان زیادی می‌گیرد و حوصله انجامشان را ندارید یا حس می‌کنید که نمی‌توانید خودتان از عهده‌اش بربیایید، با خیال راحت خودرو را تعمیرکار بسپارید. نیروهای متخصص به علت داشتن فضای مناسب و ابزار کار تخصصی، در زمانی کوتاه این کار را به انجام می‌رسانند و دردسری برای شما وجود ندارد. اگر نیروی مناسبی نمی‌شناسید، می‌توانید از نیروهای ماهر ما در تیم آچاره کمک بگیرید و این قبیل خدمات را در محل مورد نظرتان مانند محل کار یا سکونت، از ماهرترین مکانیک شهر دریافت کنید.

تعمیر فرو رفتگی سپر در خانه یا تعمیرگاه؟

هزینه تعمیر سپر

هزینه دقیقی نمی‌توان برای این کار مطرح کرد چون با توجه به مدل خودرو، میزان فرو رفتگی و محل فرو رفتگی، قیمت‌ها متغیر است. همچنین هر تعمیرکاری دستمزد متفاوتی در نظر دارد. اگر فرو رفتگی و آسیب به اندازه قابل توجهی باشد، بین ۵۰۰ تا ۳ میلیون تومان هزینه‌ی آن می‌باشد. بهتر است خودرو را به تعمیرکار نشان دهید تا هزینه‌ی دقیق برایتان محاسبه شود. اگر هم آسیب آن زیاد و قابل توجه باشد، خود تعمیرکار بهتان پیشنهاد می‌دهد که سپر را عوض کنید.

مطلب پیشنهادی : رنگ ماشین چند دسته است و انواع آسیب آن

جمع‌بندی

برای بعضی از افراد رانندگی با ماشینی که اندکی فرو رفتگی داشته باشد مشکل خاصی محسوب نمی‌شود اما دسته دیگری از افراد هستند که می‌خواهند ماشینشان هیچ عیبی نداشته باشد و زیبایی ظاهری برایشان پر اهمیت است. با این روش‌هایی که گفته شد شما به خوبی می‌توانید از پس مشکل بربیایید.

منبع: آچاره

دیدگاه ها 4

4 replies on “روش‌های تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر ماشین”

  بازرگانی کمال

  روش‌های تعمیر و پوشاندن فرو رفتگی‌های سپر ماشین

  Extended Opportunity

  رنگ براق خودرو

  از اواخر دهه 1950 تا 1980 میلادی، رنگ براق و اکریلیک خودرو به علت پرداخت بسیار براق، مورد توجه ترین رنگ خودرو بود. در حالی که ممکن است امروز خودرو های زیادی را نبینید که با پوشش لاک اکریلیک در حال تردد هستند، اما همچنان در بین خودروه ای کلاسیک و آنتیک بسیار محبوب است. لاک اکریلیک زمانی که از طریق یک تفنگ اسپری استفاده شود بهترین عملکرد را دارد. به دلیل ماهیت شیمیایی آن، لایه های بیشتری از رنگ برای دستیابی به ظاهری ثابت مورد نیاز است.

  مواد سازنده رنگ براق خودرو، ذرات ریز کریستال های سرامیکی می باشد که موجب پدید آمدن شکست نور می شود. به همین دلیل توصیه می شود هنگام نقاشی خودرو با این نوع رنگ، دقت بالایی داشته و بدنه خودرو را به بخش های کوچک تری تقسیم کنید.

  Extended Opportunity

  معایب رنگ روغنی خودرو

  طولانی بودن زمان خشک شدن آن روی بدنه
  هزینه بالا
  عدم توانایی ترکیب با رنگ های دیگر
  حساسیت بالا به نور و امکان تغییر رنگ
  مشکل بودن تعمیر خراش های جزئی

  Extended Opportunity

  مزایای رنگ روغنی خودرو

  درخشندگی و براقیت نسبتا قابل قبول
  ایجاد ضخامت بیشتر روی بدنه اتومبیل
  کیفیت بالا و عدم نیاز به نقاشی خودرو در طولانی مدت