آشنایی با تاثیرات رنگ اتومبیل در معاملات و قیمت خودرو

آشنایی با تاثیرات رنگ اتومبیل در معاملات و قیمت خودرو

درست به اندازه ای که مشخصات فنی، طراحی و یا امکانات یک اتومبیل برای خرید مهم است، انتخاب رنگ آن هم می تواند یکی از فاکتورهای مهم خرید به شمار آید.

طراحی، یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین موئلفه های شناخت یک اتومبیل و جذابیت آن به شمار می رود و زمانی این جذابیت به اوج خود می رسد که یک رنگ جذاب بر روی آن نقاشی شده باشد، در غیر این صورت می توان جذاب ترین اتومبیل را با یک رنگ نامناسب از هیجان انداخت و آن را تبدیل به یک خودروی آزاردهنده با رنگی نه چندان دلچسب کرد. حال امروز سعی داریم مروری بر بهترین و بدترین رنگ های موجود بر روی خودروها داشته باشیم که در معاملات خریداران و قیمت خودرو تاثیرگذار خواهد بود.

این مطالعه توسط خبرنگاران وبسایت خرید و فروش اتومبیل iSeeCars انجام شده و قیمت بیش از ۴ میلیون وسیله نقلیه مختلف در تمامی سگمنت ها و شرایط خرید و فروش آنان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است تا در نهایت به این موضوع برسیم که رنگ اتومبیل چقدر در معاملات آن تاثیرگذار خواهد بود.

نارنجی: ۲۰.۴ درصد

اگر شما مشتاق به خرید یک ماشین نارنجی هستید، باید به قیمت آن هم توجه داشته باشید، زیرا داشتن یک ماشین نارنجی نسبت به رنگ های دیگر آن حدود ۲۰.۴ درصد هزینه بیشتری بر روی دست خریدارانش می گذارد، هرچند خوشبختانه این موضوع برای آمریکایی ها صدق می کند و در بازار کشور خودمان چندان خودروی نارنجی برای خرید و فروش وجود ندارد که بخواهیم بابت آن هزینه بسیار بالاتری پرداخت کنیم.

رنگ نارنجی برای معاملات خرید خوردو

بنفش: ۱۴.۹ درصد

در مدت زمان حیات خود شاید به ندرت یک ماشین بنفش در جاده ببینید و تعداد بسیار کمی از شرکت های خودروسازی این رنگ را برای محصولاتشان قابل سفارش می کنند، همچون کمپانی خودروسازی دوج که برای خودروی “دوج چلنجر” یک رنگ بنفش ارائه می دهد و طرفداران رنگ بنفش باید توجه داشته باشد که برای خرید یک اتومبیل با چنین رنگی، نیاز است که حدود ۱۴.۹ درصد هزینه بیشتری نسبت به هزینه متوسط پرداخت خود صرف کنند.

سبز دودی یا آبی مایل به سبز: ۴.۴ درصد

سبز دودی را می توانیم یکی از خاص ترین و کمیاب ترین رنگ ها در میان اتومبیل های بازار بدانیم، اما این رنگ امروزه همانند دهه ۹۰ میلادی بسیار محبوب نیست و کمتر کسی و کمتر خودروسازانی چنین رنگی بر روی محصولات خود ارائه می دهند، ولی خب هنوز هم مشتریانی هستند که مایل به پرداخت هزینه بیشتر برای داشتن یک اتومبیل به رنگ “آبی مایل به سبز” باشند و برای آن ۴.۴ درصد هزینه بیشتری پرداخت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: آسیب رنگ خودرو – عوامل محیطی و انسانی

سفید: ۳.۵ درصد

جای تعجب دارد که رنگ سفید در این لیست دیده می شود و اگر صادقانه بگوییم، تعجب کردیم که “سفید” به عنوان رنگی انتخاب شده است که هزینه بیشتری از مشتریان نسبت به هزینه متوسط در زمان معامله دریافت می کند. درهر حال برای خرید یک اتومبیل سفید رنگ در آمریکا، مشتریان نیاز به پرداخت حدودا ۳.۵ درصد هزینه بیشتری نسبت به حد متوسط پرداخت دارند.

سبز: ۲.۹ درصد

سبز یکی دیگر از شگفتی های این لیست خواهد بود، زیرا این انتظار وجود داشت که برای خرید یک اتومبیل نارنجی و یا بنفش هزینه بیشتری پرداخت شود، اما رنگ سبز به راحتی با اتومبیل و مخاطبان ارتباط برقرار نمی کند و شرایط زمانی بدتر خواهد شد که شما بجای سبز روشن، از سبز پررنگ جنگلی بر روی اتومبیل استفاده کنید و برای خرید آن هم نیاز به پرداخت ۲.۹ درصد هزینه بیشتری داشته باشید.

زرد: ۱.۹ درصد

رنگ زرد جزو آن دسته از رنگ هاست که مورد توجه بسیاری از خودروسازان قرار می گیرد و زمانی که می خواهید هزینه بیشتری برای خرید یک اتومبیل پرداخت نکنید و در عین حال خوش رنگ باشد، رنگ زرد می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

رنگ زرد اتومبیلی در معاملات خرید خودرو

صورتی: ۱- درصد

این رنگ بسیار خاص و ویژه است و طبیعتا مناسب مردان به هیچ وجه نخواهد بود، اما خودروهای صورتی پتانسیل خوبی برای معامله دارند و رنگ آنان تاثیر زیادی در معاملات نخواهد داشت و به راحتی می توانید بر روی خرید و فروش آنان بدون پرداخت هزینه بیشتر و یا از دست دادن سرمایه خود حساب باز کنید.

آبی: ۲.۷- درصد

دومین رنگ ما در این لیست که پتانسیل یک معامله بسیار بهتر نسبت به رنگ های قبلی را دارد، رنگ آبی خواهد بود که در بین مشتریان هم جذاب و محبوب است و همچنین گستردگی آن در بازار باعث شده تا شما معامله بهتری برای خرید یک اتومبیل آبی رنگ داشته باشید و حدود ۲.۷ درصد نیز هزینه کمتری بابت داشتن یک خودروی آبی پرداخت خواهید کرد.

خاکستری: ۲.۸- درصد

بعضی از رنگ های خاکستری بیش از سایرین متمایز هستند، اما این رنگ خنثی در بین مشتریان محبوب است و محبوبیت بالای آن باعث می شود تا یک معامله بهتری برای خرید یک اتومبیل خاکستری داشته باشید.

قهوه ای: ۳.۳- درصد

شاید خیلی ها دوست نداشته باشند اتومبیلشان به رنگ قهوه ای باشد و صاحبان فعلی خودروهای قهوه ای نیز مجبور خواهند بود تا اتومبیل خود را با قیمت کمتری در بازار بفروشند. اتومبیل های قهوه ای با رنگ نه چندان محبوب خود، حدود ۳.۳ درصد کمتر از هزینه متوسط پرداخت اتومبیل مشابه قیمت خواهند داشت.

قرمز: ۵.۴ درصد

با کمال تعجب، فروش مجدد یک خودروی قرمز به طور متوسط بدترین معاملات را دارند و فروشندگان این دسته از وسایل نقلیه زمان بیشتری برای فروش اتومبیل خود صرف می کنند، اما هنوز هم در آمریکا برای خرید یک خودروی قرمز لازم است که هزینه بیشتری پرداخت کنید که طبق تحقیقات، این میزان حدود ۵.۴ درصد بیشتر از هزینه متوسط پرداخت خواهد بود.

رنگ قرمز اتومبیلی در معاملات خرید خودرو

سیاه: ۴.۴- درصد

بیشتر مردم می گویند که رنگ سیاه بهترین انتخاب ممکن برای اتومبیل خواهد بود، اما نگهداری آن بسیار سخت تر است و دارندگان وسایل نقلیه مشکی نیاز است که با احتیاط بیشتری از اتومبیل خود استفاده کنند. حال از طرفی به خاطر مشکلات و مهم تر از همه به خاطر فراوانی رنگ مشکی در بازار، خودروهای مشکی رنگ بهترین معامله برای خریداران خواهند بود.

بیشتر بخوانید: بهترین رنگ ماشین کدام است؟ آشنایی با انواع رنگ خودرو

نقره ای: ۱۳.۷- درصد

از اینجا به بعد را می توانیم ۳ رنگ برتر این لیست بدانیم که برای فروشندگان بدترین معامله، اما برای خریداران بهترین معامله را خواهند داشت و شروع آن با رنگ نقره ای خواهد بود که با اختلافی بسیار زیاد با رنگ مشکی، یکی از بهترین معاملات را برای خریداران جدید این دسته از وسایل نقلیه رقم می زند و مشتریان می توانند به طور میانگین ۱۳.۷ درصد هزینه کمتری برای داشتن یک اتومبیل نقره ای پرداخت کنند.

طلایی: ۱۵.۸- درصد

اگر این مطالعه در دهه ۷۰ میلادی صورت می گرفت، بدون شک رنگ طلایی بیشتری محبوبیت را کسب می کرد و همچنین برای داشتن یک ماشین طلایی رنگ نیاز به پرداخت هزینه بسیار بیشتری خواهید داشت، اما امروزه اتومبیل های طلایی محبوبیت زیادی، حداقل برای عموم جامعه ندارند و به همین دلیل فرصت مناسبی ایجاد شده برای افرادی که دوست دارند یک اتومبیل با رنگ خاص بدنه داشته باشند و چه رنگی بهتر از طلایی برای جلب توجه؟!.

بژ: ۲۴.۳- درصد

بدون شک هیچکس دلش نمی خواهد یک ماشین به رنگ “بژ” داشته باشد، ولی خب کسانی هستند که از کارخانه اتومبیل خود را به رنگ “بژ” سفارش می دهند و بعد از آن برای فروش مجدد در بازار به مشکل برمی خورند، زیرا رنگ “بژ” محبوبیت چندانی در بازار ندارد و همین عامل باعث شده تا افت قیمت شدیدی برای فروشندگان و معامله بسیار خوبی برای “خریداران” داشته باشد.

منبع: پرشین خودرو

دیدگاه ها 1

یک دیدگاه در “آشنایی با تاثیرات رنگ اتومبیل در معاملات و قیمت خودرو”

    بازرگانی کمال

    آشنایی با تاثیرات رنگ اتومبیل در معاملات و قیمت خودرو

فروشگاه بازرگانی کمال تا روز شنبه به تاریخ 30 تیر ماه جاری ، تعطیل می باشد و تمامی ثبت سفارش ها در این هفته بعد از این تاریخ ارسال خواهد شد