محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی

محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی برای صاحبان خودرو همیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. در نتیجه همیشه راه‌حل‌هایی برای این کار مطرح می‌شود. از جمله این راه‌حل‌ها ایجاد یک ‌لایه مثل رنگ خودرو بر روی بدنه ماشین است که این کار علاوه بر آن که ظاهر بهتری به خودرو می‌دهد، آن را در برابر عواملی مثل خط و خش، رطوبت، آفتاب ‌سوختگی، زنگ‌زدگی، ضربات سطحی و موارد دیگری مثل اسید و باران‌های اسیدی محافظت می‌کند. رنگ‌های خودرو معمولاً از مواد شیمیایی ساخته شده که بعد از گذشت مدتی ممکن است در برابر گرما و مواد به‌ خصوص مواد اسیدی واکنش بدی نشان دهند. در نتیجه این رنگ‌ها بیش از مدت محدودی دوام نخواهد آورد و دچار آفتاب‌سوختگی، پوست شدن و یا ترک خوردن می‌شود.

راهکارهای محافظت خودرو در برابر خط و خش

اگر رنگ روی بدنه خودرو خراشیده شده باشد ظاهر ناخوشایندی دارد و اگر این خراش به حدی عمیق شده باشد که فلز زیر رنگ را نشان دهد مشکلات بیشتری مثل زنگ‌زدگی را به وجود می‌آورد.  مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید موجب شده تا راهکارهایی برای محافظت خودرو در برابر خط و خش ارائه شود. در ادامه به طور کامل به شرح کامل این راهکار‌ها می‌پردازیم:

انتخاب محل مناسب برای پارک کردن خودرو

پارک کردن خودرو در یک محل مناسب جزو راهکارهایی است که در محافظت خودرو در برابر خط و خش مهم می‌باشد. زمانی که اتومبیل در محل‌های با ترافیک بالای عابر پیاده یا نزدیک به وسایل نقلیه دیگر پارک شود، باز کردن در توسط دیگران، داشتن کیف دستی خراش دهنده و راننده‌ای که می‌خواهد ماشین خود را در فضای باریک پارک کند ممکن است رنگ ماشین و بدنه خودروی شما را بخراشد و به آن آسیب وارد کند؛ بنابراین توصیه می‌شود زمانی که قصد دارید از مکان‌های شلوغی مثل فروشگاه‌ها و مراکز خرید دیدن کنید خودروی خود را در پارکینگ‌های اختصاصی پارک کرده تا از آن در برابر خط و خش محافظت کنید.

علاوه بر این موضوع، نور مستقیم خورشید و آفتاب سوختگی خودرو به رنگ ماشین آسیب می‌رساند و صاحبان خودرویی که از این موضوع اطلاع دارند در اکثر مواقع وسیله نقلیه خود را زیر درختان پارک می‌کنند که بهتر است در این کار تجدید نظر انجام دهند زیرا عواملی مثل ریزش میوه و دانه و فضولات پرندگان روی سطح بدنه خودرو شما و یا شاخه‌ای که از درخت می‌شکند و روی آن می‌افتد باعث ایجاد آسیب روی بدنه خودرو می‌گردد؛ بنابراین رعایت کردن این موضوع برای محافظت خودرو در برابر خط و خش از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید: خودرو تمام رنگ و دور رنگ؛ روش‌های تشخیص

رعایت کردن تکنیک‌های رانندگی دفاعی

از جمله نکات بسیار کاربردی و شناخته شده برای محافظت از خودرو در برابر خط و خش رعایت تکنیک‌های رانندگی است. بسیاری از رانندگان این موضوع را نادیده می‌گیرند اما باید بگوییم که علاوه بر قوانین راهنمایی و رانندگی مثل بستن کمربند ایمنی، رانندگی دفاعی شامل مهارت‌های عملی‌ای می‌شود که رانندگان را در برابر اشتباهات احتمالی محافظت می‌کند. در نتیجه انجام این تکنیک‌ها موجب می‌شود خودرو شما در برابر خط و خش محافظت گردد. رعایت تکنیک‌های رانندگی دفاعی در تمامی زمان‌ها خودرو را در برابر خسارت محافظت می‌کند. اگر شما فاصله ایمنی و منطقی خودرو خود را با سایر وسایل نقلیه اطراف خود رعایت کنید از خراش‌هایی که ممکن است در جاده بر روی اتومبیلتان ایجاد شود تا حد بسیاری جلوگیری می‌کنید.

محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی

شست و شو بدنه خودرو در کارواش  

از آنجایی که شستشوی ماشین برای اکثر افرادی که دارای خودرو هستند اهمیت بالایی دارد و علاقه دارند که ظاهر خودروشان همواره خوب و تمیز به نظر برسد آن را بیش از حد تمیز کرده و شستشو می‌دهند. درست است که تمیزکردن خودرو ظاهر آن را بهبود می‌بخشد، اما برای محافظت خودرو در برابر خط و خش بهتر است که آن را بیش از حد تمیز نکنید زیرا به همان اندازه که گرد و غبار و خاک می‌تواند به خودرو آسیب بزند شستشوی مکرر با استفاده از برس‌های ساینده رنگ خود را خراش می‌دهند. بیشتر خراش‌هایی که روی سطح خودرو به وجود می‌آید نتیجه تصادف و برجستگی‌ها نیست در واقع در طی مراحل شستشوی وسیله نقلیه به وجود می‌آیند.

برس‌هایی که در کارواش‌های اتوماتیک به کار می‌رود می‌توانند به‌راحتی رنگ خودرو را از بین ببرند و آن را خراش دهند به همین دلیل بهتر است که برای جلوگیری از ایجاد خراش روی اتومبیل، ماشین خود را با دست بشویید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات هنگام شستن وسیله نقلیه گردگیری آن با پارچه خشک یا مالش مستقیم ماشین با اسفنج است. بنابراین باید از این روش‌ها دوری کرده و محصولات تمیزکننده باکیفیت بالا و غیر ساینده را برای شستشوی خودروی خود انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین رنگ ماشین کدام است؟ آشنایی با انواع رنگ خودرو

محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی

استفاده از پوشش نانو سرامیک محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی

یکی از راه حل‌هایی که برای محافظت خودرو در برابر خط و خش به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو است. برای محافظت از بدنه خودرو در برابر عواملی مثل خط و خش، اشعه ماورا بنفش، خوردگی آفتاب می‌توان با استفاده از پوشش نانو سرامیک یک‌لایه بسیار نامرئی روی بدنه آن ایجاد کنید تا خودرو برای چند سال متوالی ظاهر و پوشش سالمی داشته باشد. پوشش نانو سرامیکی در واقع یک نوع پلیمر مایع است که روی بدنه خودرو ریخته می‌شود و بعد از اینکه با رنگ خودرو ترکیب می‌گردد یک‌لایه هیدروفوبیک روی سطح بیرونی آن که خاصیت آب‌گریزی دارد ایجاد می‌کند. خاصیت آب‌گریزی پوشش نانو سرامیک خودرو موجب می‌شود بدنه خودرو در برابر خط و خش، گرد و غبار و موارد دیگر محافظت شود. همچنین باعث می‌شود تا خودرو نمای ظاهری براق و شفافی داشته باشد.

محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی

 

از مزایای این پوشش نانو سرامیکی که روی بدنه خودرو استفاده می‌شود وجود ذرات ریز نانو در آن است که می‌تواند رنگ بدنه را ترمیم کرده و اگر خط و خشی روی آن وجود دارد آنها را ناپدید کند. پوشش‌های نانو سرامیکی در انواع مختلفی از لحاظ درجه سختی تقسیم‌بندی شده‌اند که هرکدام از آنها کیفیت‌های متفاوتی دارد اما تمامی آنها بدنه خودرو را در برابر اشعه uv خورشید محافظت می‌کند و نمی‌گذارد رنگ خودرو دچار اکسایش و آسیب‌دیدگی شود.

سخن پایانی

در پایان مطلب باید بگوییم که تمامی مواردی که گفته شد راهکارهایی برای محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی است و رعایت کردن آن می‌تواند به شما در محافظت از بدنه خودروتان کمک کند.

منبع : آچاره

دیدگاه ها 20

20 replies on “محافظت خودرو در برابر خط و خش و آفتاب سوختگی”

  علی نورایی نژاد

  با سلام و خسته نباشید
  من خواستم به این مطلب مقداری اضافه کنم
  به طور کلی عوامل زیادی وجود داشته که موجب آفتاب سوختگی خودرو می‌شوند که شامل موارد زیر است:

  عدم استفاده از کاور و پوشش محافظ؛
  عدم پولیش کردن بدنه خودرو؛
  قرار دادن ماشین در اماکن غیرمسقف؛
  عدم استفاده از پوشش های محافظ مناسب؛
  عدم شستشوی مکرر بدنه ماشین؛
  رنگ اتومبیل به جز مشکی و سفید؛
  استفاده نکردن از شوینده های مناسب خودرو.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  علی نورایی نژاد

  یکی از جالب‌ترین عوامل ایجاد آفتاب سوختگی خودرو، رنگ اتومبیل است. با توجه به این که رنگ سفید و مشکی تاثیر تخریب آلاینده‌ها را با وضوح کمتری نمایان می‌کند، از جمله محبوب‌ترین رنگ‌ها هستند. براساس این خوصیت، خودروی سفید و مشکی به مرور زمان باز ظاهری سالم‌تر داشته، اما به دلیل متوجه نشدن صاحب خودرو، هزینه بالای برای رفع آفتاب سوختگی ماشین در پی دارد.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  ممد اینا

  همیشه سعی کنید ماشین زیر سایبان باشه نه زیر آفتاب

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  نقاش زبل

  آفتاب سوختگی یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای هر مدل ماشینی پیش بیاید و شما باید بتوانید با راهکارهایی با این مشکل مقابله نماید. رفع آفتاب سوختگی ماشین نقره ای رنگ کمی سخت تر از خودروهای سفید و مشکی می باشد و همین یکی از دلایلی است که خودروی سفید و مشکی در ایران از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد.

  آفتاب خوردگی یا به اصطلاح کچلی رنگ خودرو، برای تمام قسمت های خودرو ممکن است اتفاق بیافتد اما قسمت هایی از بدنه مثل سقف و کاپوت خودرو، بیشتر در معرض این خطر قرار می گیرند و دچار رنگ پریدگی می شوند.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  مصطفی

  برای رفع آفتاب سوختگی ماشین در قسمت سوخته شده به صورت آرام پولیش کرده تا آسیب نبیند. در آخر برای براقیت بیشتر پولیش نرم زده و در آخر دستمال مایکروفایبر استفاده کرده تا باقی مانده مواد از روی سطح آن پاک شود. در آخر نیز خودرو رو مجدد آبکشی نمایید.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  بینایی زاده

  رفع آفتاب سوختگی ماشین به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن روش‌ها استفاده از خمیر دندان است. رفع آفتاب سوختگی ماشین با خمیر دندان شاید بتواند در برخی موارد موثر باشد؛ اما نباید به عنوان روش اصلی و قطعی برای رفع آفتاب‌سوختگی در ماشین‌ها استفاده شود.

  از خمیردندان برای از بین بردن ماتی و کدری چراغ خودرو استفاده می‌شود. برای این کار شما باید خمیردندان را روی چراغ خودرو بمالید و سپس به کمک یک مسواک به خوبی خمیر دندان را روی چراغ خودرو بکشید. حال مقداری آب گرم روی چراغ بریزید و شاهد شفاف و زیبا شدن چراغ‌ها باشید.

  اگر ماشین شما به شدت از آفتاب سوخته است، بهترین راه‌حل این است که به مرکز تعمیرات خودرو مراجعه کنید و تخصصی ترین راه‌ها برای ترمیم و رفع آفتاب‌سوختگی را از تکنسین‌های حرفه‌ای بخواهید. لطفاً توجه داشته باشید که استفاده از روش‌های غیرمعتبر یا خودساخته برای ترمیم آفتاب‌سوختگی ممکن است باعث آسیب به رنگ و پوشش ماشین شما شود. بنابراین، توصیه می‌شود که به تعمیرات خودروی معتبر مراجعه کنید و راه‌حل‌های حرفه‌ای‌تری را انتخاب کنید.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  نیما طالب

  استفاده از روکش و چادر خودرو، یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که می‌توانید با کمک آن بدنه خودرو را از نور خورشید محافظت کنید. روکش خودرو می‌تواند از اتومبیل شما در مقابل هرگونه صدمه و آسیبی مانند نور آفتاب، گردوخاک، فضولات پرندگان و… محافظت کند.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  سلام روز

  این قسمت هم اضافه کنید در مورد سرامیک خودرو
  سرامیک خودرو دارای انواع مختلفی دارد که از آن می‌توان به سرامیک پلیمری، کوارتزی و هیبریدی اشاره کرد. همچنین از مزایای نانو سرامیک خودرو می‌توان به محافظت در برابر خوردگی شیمیایی، محافظت در مقابل اشعه uv، تمیز شدن راحت‌تر خودرو و درخشندگی اتومبیل اشاره کرد. سرامیک بدنه خودرو می‌تواند از بدنه اتومبیل شما به مدت ۳ سال محافظت کند.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  نیما تازه آبادی

  تمام برندهای تولید کننده خودرو به رنگ اهمیت زیادی داده و فرمولاسیون های مختلفی را در این زمینه استفاده می کنند. چون رنگ به شدت بر جلوه ظاهری خودرو تاثیرگذار بوده و هرگونه تغییر در آن منجر به کاهش ارزش مادی ماشین میشود. در حالت کلی عوامل محیطی متعددی در تغییر رنگ خودروها نقش دارند و نوعی تهدید به شمار می روند. به همین دلیل برای مقابله با آنها محافظ رنگ خودرو توسط برندهای مختلف ارائه شده است.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته

  علی نور

  اگر بخواهیم به طور دقیق، آسیب‌هایی که نور آفتاب می‌تواند به خودروی شما وارد کند را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که این آسیب‌ها، تنها به بدنه و قسمت بیرونی ماشین وارد نمی‌شود؛ بلکه قسمت‌های درونی خودرو نیز می‌تواند با در معرض آفتاب قرار گرفتن، آسیب ببیند. یکی از متداول‌ترین آسیب‌هایی که به زیبایی خودروها وارد می‌شود، از بین رفتن رنگ صندلی‌ها و روکش آن‌ها در اثر تابیدن بیش از حد نور خورشید است.

  بازرگانی کمال

  ممنون از شما کاملا درسته