سنباده ورقی مخصوص ماشین

سنباده یا سمباده ورقه‌ای از جنس کاغذ یا مقوا یا پارچه است که دانه‌های سخت ساینده بر روی آن به وسیلهٔ چسب مخصوص چسبانده می‌شوند و برای ساییدن مواد گوناگونی چون فلزات، چوب، گچ و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود. سنباده: به معنایی وسیله ای برای ساییدن و سوهان کردن، همچنین به معنای وسیله آسیاب کردن نیز آمده است که در مدل های متفاوت همچون سنگ سنباده، کاغذ سنباده، دستگاه سنباده زن اوربیتال دستی وجود دارد. سنباده معمولاً برای صاف کردن و آماده کردن سطح ناصاف و خشن به کار می‌رود تا برای رنگ‌کاری آماده شود. همچنین گاهی سنباده برای ناصاف و خشن کردن سطوح صاف بکار می‌رود تا آنها را برای چسب زدن آماده سازد.

سنباده کاغذی ماسه نیست و اغلب کاغذ نیز نیست. امروزه بیشتر کاغذ سنباده از پارچه یا مواد پشتی کاغذ آغشته به ذرات ساینده مانند اکسید آلومینیوم یا کاربید سیلیکون تشکیل شده است. کاغذ سنباده کاربردهای مختلفی در فعالیت های تعمیرات خانه دارد، اما اغلب برای تمیز کردن و صاف کردن چوب یا فلز در آماده سازی برای تکمیل یا رنگ آمیزی استفاده می شود. اما برای تعیین اینکه به چه نوع سنگ شنی نیاز دارید، نیاز به دانستن پروژه ای است که از آن استفاده می کنید و اینکه کدام درجه از سنگ ریزه برای آن بهتر عمل می کند. این راهنما شما را در میان دسته‌های مختلف راهنمایی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا نقاط ریز سنگ سنباده را پیمایش کنید. قبل از خرید سمباده برای استفاده صحیح از سنباده، باید بدانید که چگونه سنگ سنباده مناسب را انتخاب کنید. دانه های کاغذ سنباده بر اساس درشتی کاغذ طبقه بندی می شوند که با توجه به اندازه ذرات ساینده استفاده شده مشخص می شود. به طور کلی، فرآیند آماده‌سازی هر سطحی برای رنگ‌آمیزی یا تکمیل شامل سنباده‌زنی با سنگ‌های به تدریج ریزتر است تا زمانی که به سطح صافی مطلوب برسید. از کاغذ سنباده‌ای استفاده کنید که خیلی درشت باشد و سطح آن برای رنگ‌آمیزی یا صافی خشن باشد، یا ممکن است جزئیات ریز روی یک مبلمان را پاک کنید. سنباده زدن با کاغذ سنباده خیلی ریز نیاز به سمباده زدن و تلاش زیادی دارد تا به نتایج مطلوب برسید. در نتیجه، انتخاب سنگ سنباده مناسب و استفاده صحیح از آنها چیزی شبیه به هنر است. شما باید به یک نقطه شیرین برخورد کنید که نه خیلی درشت است و نه خیلی خوب.

سنگ سنباده چیست؟

دانه های کاغذ سنباده با یک عدد سنج اندازه گیری می شوند، اعداد پایین تر نشان دهنده دانه های بزرگتر و درشت تر است. به عنوان مثال، کاغذ سنباده #24 یا #40 یک کاغذ سنباده بسیار درشت و خشن است، در حالی که کاغذ سنباده #1000 بسیار ریز با ذرات ساینده بسیار ریز است. تعداد دانه سنباده تقریباً همیشه به وضوح در پشت خود کاغذ سنباده چاپ می شود. اعداد گریت از #24 تا #3000 متغیر است، اگرچه اکثر مردم هرگز از شن در بالا یا پایین این مقیاس استفاده نمی کنند.

حقیقت خنده دار

اغلب تصور می شود که عدد شن به تعداد ذرات شن در هر اینچ مربع اشاره دارد. اینطور نیست. بلکه، مقیاس عددی به تعداد سوراخ‌هایی در هر اینچ مربع در صفحه‌ها اشاره دارد که هنگام الک کردن دانه‌های ساینده در طول ساخت کاغذ سنباده استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در کاغذ سنباده 60، ذرات ساینده استفاده شده در کاغذ از طریق صفحه ای که 60 سوراخ در هر اینچ مربع داشت، الک می کردند.

چگونه سنگ سنباده کار می کند

کاغذ سنباده درشت‌تر یا با تعداد کمتر، چوب و سایر مواد را سریع‌تر و با تلاش کمتری نسبت به کاغذ سنباده ظریف‌تر از بین می‌برد. این کار را با برش الیاف روی سطح ماده انجام می دهد. هنگامی که می خواهید مواد زیادی را بردارید یا لبه ای گرد ایجاد کنید یا رنگ یا لکه های قدیمی را از بین ببرید، خراش شدید مورد نظر است. اما سمباده درشت نیز خراش های عمیقی بر جای می گذارد. در انتهای دیگر طیف، کاغذ سنباده بسیار ریز مقدار کمی از مواد را با اثر صاف کردن سطح حذف می کند. هرچه کاغذ ریزتر باشد، سطح صاف تر است. نگرانی در اینجا این است که اگر خیلی زود به یک کاغذ خوب روی بیاورید، زمان زیادی را صرف سمباده زدن می کنید تا به نتایج دلخواه خود برسید.

همچنین، سنباده زدن چوب با کاغذ خیلی ریز، یا سنباده زدن بیش از حد، در واقع می تواند سطح را درخشان کند یا درخشندگی ایجاد کند. این کار باعث ایجاد نواحی بیش از حد کار می شود که می تواند مانع جذب لکه ها و سایر پرداخت ها شود. 

چوب سمباده بیش از حد می تواند در هنگام لکه دار شدن و اتمام کار ظاهری لکه دار ایجاد کند. بنابراین، ترفند این است که با بالاترین شن (درشت ترین کاغذ سنباده) شروع کنید که نیازهای شما را نسبتاً سریع برآورده می کند، سپس با نزدیک شدن سطح به محصول نهایی، به سمت سنگ ریزه های بالاتر (کاغذهای صاف تر) بروید – و زمانی که به سطح دلخواه رسیدید، دست نگه دارید.

 انواع سنباده

در حالی که می‌توانید کاغذ سنباده‌هایی با درجه‌بندی متفاوتی پیدا کنید، اکثر انوع سنباده های ورقه ای با اشکال گرد و مستطیل به کاغذهایی زیر دسته بندی می شوند:

#60–#80 شن:

درشت ترین شماره ورق سنباده که در آن به راحتی لبه های زبر از بین می برد. همچنین می تواند مقدار کافی برای شکل دادن و گرد کردن لبه ها را جدا کند. کاغذ سنباده درشت برای جزئیات ظریف یا برای لبه ها و گوشه هایی که می خواهید تیز نگه دارید توصیه نمی شود. همچنین، در استفاده از آن بر روی سطوح چندلایه بسیار مراقب باشید زیرا لایه های نازک در این فرآیند از بین رفته و بازگشت پذیر نمی باشند.

#100–#150 شن:

این شماره بیشترین استفاده از سنباده ورقه ای در محدوده متوسط را شامل می شود. برای اکثر کاربردها، اشتباه کردن با دانه های کاغذ سنباده در این محدوده دشوار است. شما می توانید با اعمال فشار بیشتر به قطعه کار خود، مواد سخت را از بین ببرید. یا، می توانید با کاهش فشار، مواد خوب را حفظ کنید. این سنگ ریزه معمولاً برای سطوح چوبی لخت استفاده می شود. سنباده نهایی با کاغذ 150 معمولاً برای سطوح چوبی که رنگ می شوند توصیه می شود. کمی بافت یا دندان به سطح چوب می‌گذارد تا رنگ روی آن بچسبد. برای هر نوع پروژه ای که روی آن کار می کنید، داشتن کاغذ سنباده متوسط در دست همیشه مفید است.

#180–#220 شن:

خوب به ندرت در مرحله اول استفاده می شود، مگر اینکه سطح از قبل صاف باشد، کاغذ سنباده ریز در این محدوده معمولاً برای سنباده دوم یا سوم استفاده می شود. گاهی اوقات از کاغذ سنباده ریز برای خشن کردن رنگ براق در آماده سازی برای اعمال یک لایه دیگر استفاده می شود. چوب های لختی که اغلب لکه دار می شوند، نباید با کاغذهای بالاتر از 220 سنباده کاری شوند. برای کارهای مبلمان از سنگ سنباده ریز یا بسیار ریز استفاده می شود.

#320 گریت:

فوق العاده ظریف سنگ سنباده بسیار ریز برای دستیابی به سطح دیگری از صافی بر روی انواع مواد استفاده می شود. با چوب، سنگ‌ریزه‌های بسیار ریز معمولاً برای صاف کردن سطوح رنگ‌شده بین لایه‌ها در نظر گرفته می‌شوند. بسیاری از دانه های ریزتر برای سنباده زنی مرطوب استفاده می شود، که دوغاب ریز و شنی ایجاد می کند که مکمل تلاش های سمباده برای صاف کردن است. کاغذ سنباده #320 حتی به عنوان یکی از اولین سنگ ریزه ها در هنگام سنباده زدن سطوح جامد استفاده می شود.

هزینه کاغذ سنباده یک کالای ارزان قیمت است و می توان آن را در اندازه ها و مقادیر مختلف تهیه کرد. این در بسته‌های چندگانه که می‌تواند شش تکه یا تا ۲۴ قطعه یا بیشتر باشد عرضه می‌شود. برخی از بسته ها دارای چند سطح (درجات مختلف در یک بسته) هستند، در حالی که برخی دیگر فقط یک درجه خواهند بود. اندازه‌ها از ورق‌های کامل 9 اینچ در 11 اینچ تا 3 ورق 1/4 اینچ در 8 3/4 اینچ یا صفحه‌های صفحه‌ای به اندازه ماوس و سایر موارد متفاوت است. هزینه این بسته ها می تواند از 2 دلار تا 25 دلار و بالاتر باشد. کجا خرید کنیم کاغذ سنباده را می توان به راحتی در هر فروشگاه لوازم خانگی، فروشگاه سخت افزار، سوپرمرکز و آنلاین یافت. می توانید آن را در دسته های شن از ریز تا درشت پیدا کنید. قبل از خرید، بدانید که به چه سطحی از سنگ ریزه نیاز دارید یا برای تکمیل پروژه خود به چند درجه سنباده نیاز دارید.

سوالات متداول

اعداد روی کاغذ سنباده به چه معنا هستند؟ اعداد کاغذ سنباده به اندازه ذرات ساینده روی آن کاغذ سنباده خاص است. هرچه این عدد کمتر باشد، ساینده ها درشت تر هستند. هرچه این عدد بیشتر باشد، اندازه ساینده ها ریزتر است. چه زمانی به یک قطعه سنباده جدید نیاز دارید؟ اگر سنگ ریزه فرسوده شده است، بنابراین کاغذ سنباده دیگر نمی تواند کار را به درستی انجام دهد، پاره شده، پاره شده یا با زباله مسدود شده است، وقت آن است که به یک قطعه سنباده جدید تغییر دهید. چگونه می دانید که به اندازه کافی سمباده زدید؟ هنگامی که تکه چوب صاف و بدون فرورفتگی یا شیار باشد، به اندازه کافی سمباده زده شده است. اگر رنگ را پاک می کنید، به سادگی رنگ ناخواسته را بردارید تا زمانی که سطحی تمیز و صاف داشته باشید.

ماتادور (matador) از برندهای معروف تولید کننده سنباده در آلمان است که سنباده‌های مختلفی برای کاربردهای صنعتی در سطوح زبری مختلف تولید می‌کند. سنباده‌های این شرکت کارایی بسیار خوبی در کار داشته و رضایت کامل مصرف کننده را تامین می‌کند. این مدل از سنباده‌ها در اصل مخصوص فلز هستند و معمولا به وسیله آب استفاده می‌شوند به همین دلیل به آنها در ایران پوست آب نیز گفته می‌شود. از آنجایی که سایزهای مختلف این سنباده در بازار موجود است و کارایی بسیار خوبی روی چوب نیز دارد در مصارف چوبی نیز کاربرد داشته و قابل استفاده است. در شماره بندی سنباده هرچقدر شماره روی سنباده بیشتر باشد مقدار زبری سنباده کمتر است. یعنی یک سنباده 220 بسیار زبر تر از یک سنباده 1500 است. شما میتوانید از قسمت سایز بندی، شماره مورد نظر را انتخاب و بعد تعداد مورد نیاز خود را وارد کرده و به سبد خرید خود اضافه کنید.

سنباده ورقی، یک ابزار بسیار مهم و پرکاربرد در صنعت ساختمان و تولید قطعات فلزی است. شرکت ماتادور یکی از برندهای معروف و مورد اعتماد در زمینه تولید سنباده‌های ورقی است که در سراسر جهان شناخته شده است. سنباده‌های ورقی، ابزارهایی هستند که برای صاف کردن، خمیرکاری و تمیز کردن سطوح فلزی، چوبی و پلاستیکی استفاده می‌شوند.

ما در الکتروابزار حاضریم تا توضیحات کامل در مورد این سنباده ورقی ماتادور را در اختیار شما قرار داده و باعث جلب توجه شما برای خرید این محصول بشویم.

سنباده ورقی ماتادور

سطوح غیر صاف و ناهموار را با استفاده از سنباده ورقی صاف و صیقلی می‌کنند. سنباده‌های ورقی، عملکرد عالی در برابر انواع سطوح را دارند و قابلیت تنظیم و کنترل سرعت و فشار بر روی سطح را دارا می‌باشند. شرکت ماتادور با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و استفاده از مواد با کیفیت بالا، سنباده‌های ورقی با کیفیتی بسیار بالا تولید می‌کند. این سنباده‌ها دارای عمر طولانی، مقاومت در برابر خوردگی و حفظ کیفیت در طول زمان هستند.

علاوه بر این، سنباده‌های ورقی شرکت ماتادور به راحتی قابل تعویض هستند و قابلیت استفاده مجدد را دارند. مزیت دیگر سنباده‌های ورقی شرکت ماتادور، عملکرد بی‌دردسر آنها است. با استفاده از این سنباده‌ها، سطوح بدون خط و زبری ایجاد می‌شوند و تمامی نقاط سطح صاف شده و هموار می‌شوند.

علاوه بر این، سنباده‌های ورقی شرکت ماتادور دارای قابلیت جذب آب و خاک می‌باشند که باعث می‌شود پراکنش خرددانه‌های سنباده به حداقل برسد و کار با آنها سریع و آسان باشد. در نتیجه، سنباده‌های ورقی شرکت ماتادور به عنوان یک ابزار حرفه‌ای برای صاف کردن و تمیز کردن سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به کیفیت بالا، مقاومت در برابر خوردگی و عمر طولانی، این سنباده‌ها یک انتخاب برتر برای صنعتیان و کارگران می‌باشند.